Teräksen ylijäämäpätkät ovat yksi rakentamisen parhaiten piilossa pysyvistä eduista. Kun tuotannosta tai tilauksista jää jäljelle standardimittaa lyhyempiä paloja, ne päätyvät meillä myyntiin selvästi edullisemmin kuin täyspitkät tangot. Pieniin tarpeisiin tämä on käytännöllinen ja kustannustehokas ratkaisu, joka hyödyttää sekä asiakasta että ympäristöä.
Teräspätkät sopivat erityisen hyvin tilanteisiin, joissa tarvitaan vain lyhyt pala eikä kokonaisen 6–12 metrin tangon ostaminen ja katkaiseminen ole järkevää. Pienrakentajat, harrastajat, korjausrakentajat ja pienet konepajat hyötyvät tästä valikoimasta eniten. Kyse on siis eri asiakassegmentistä kuin suuret rakennusliikkeet, ja haluamme palvella myös niitä yhtä hyvin.
Mitä ylijäämäpätkistä löytyy ja missä mitoissa
Ylijäämävarasto koostuu tuotannosta ja tilauksista syntyneistä teräspätkistä, joiden pituus vaihtelee muutamasta kymmenestä sentistä pariin metriin. Valikoima ei ole kiinteä, vaan se elää tuotannon rytmin mukaan, mikä tekee siitä ainutlaatuisen ja vaihtelevan.
Tyypillisesti pätkävarastosta löytyy eri teräsprofiileja:
- Putkipalkkeja, kuten pyöreitä CHS-putkia, RHS-suorakaideputkia ja SHS-nelikulmaputkia
- Muototeräksiä, kuten L-kulmateräksiä ja U-palkkeja
- H- ja I-palkkeja lyhyempinä paloina
- Teräslevyjä ja lattateräksiä erilaisissa paksuuksissa
- Ruostumattomia teräspätkiä, kuten AISI 304:tä ja AISI 316:ta
Mitat vaihtelevat sen mukaan, mitä tuotannosta kulloinkin jää. Juuri tästä syystä kannattaa olla suoraan yhteydessä meihin, kun tarvitset tiettyä profiilia tai paksuutta. Kerromme suoraan, mitä varastosta löytyy ja sopiiko se tarpeeseen.
Milloin ylijäämäteräs on järkevä valinta
Ylijäämäteräs on oikea valinta silloin, kun tarvittava määrä on pieni ja käyttökohde ei edellytä tarkkaa standardipituutta. Tämä koskee monia käytännön tilanteita.
Hyviä esimerkkejä ovat:
- Pienen rakenteen tai tuen valmistus, kuten porrasaskelma, kaiderunko tai koneen jalusta
- Korjausrakentaminen, jossa tarvitaan yksittäinen pala vanhan tilalle
- Harrastusprojektit, kuten metalliveistokset, autotallin hyllyt tai piharakenteet
- Pienten konepajatöiden materiaalitarve, kun tilaus ei täytä täyspitkän tangon minimiä
Ylijäämäteräs ei sovi tilanteisiin, joissa tarvitaan suuri määrä yhtenäistä materiaalia tai tarkat standardimitat ovat välttämättömiä rakenteellisista syistä. Silloin täyspitkä tilaus on oikea ratkaisu. Mutta kun tarve on pieni ja joustavuus riittää, pätkävarasto on selkeästi järkevin vaihtoehto.
Ylijäämämateriaalin hyötykäyttö on myös osa ympäristövastuullista toimintaamme. Ekokompassi-sertifikaattimme edellyttää konkreettisia tekoja materiaalihävikin minimoimiseksi, ja pätkävarasto on yksi niistä. Kun asiakas ostaa lyhyen pätkän sen sijaan, että kokonainen tanko katkaistaisiin ja ylijäämä heitettäisiin pois, materiaali kiertää tehokkaasti ja hukka vähenee.
Hintaero kokoteräkseen verrattuna
Ylijäämäpätkät myydään selvästi edullisemmin kuin vastaava materiaali täyspitkänä tankona. Tarkkaa prosenttia on vaikea antaa, koska hinta riippuu profiilin koosta, materiaalista ja pätkän pituudesta, mutta ero on merkittävä etenkin pienissä ostomäärissä.
Täyspitkän tangon ostamisessa on kaksi kustannustekijää, jotka häviävät pätkäostossa: materiaalin ylijäämä, jota ei tarvita, sekä mahdollinen leikkaustyö, jolla tanko lyhennetään oikeaan mittaan. Kun ostat valmiiksi sopivan mittaisen pätkän, maksat vain siitä, mitä todella tarvitset.
Edullinen teräs ei tarkoita heikompaa laatua. Pätkät ovat täsmälleen samaa materiaalia kuin täyspitkät teräkset ja tangot, vain lyhyempiä paloja. Laatu, materiaaliominaisuudet ja käsittelymahdollisuudet pysyvät samoina.
Näin hankit teräspätkät Teräsjaakolta
Pätkävarasto ei ole verkkokauppa, jossa voi selata listaa. Koska valikoima vaihtelee jatkuvasti, nopein tapa selvittää tilanne on ottaa meihin suoraan yhteyttä. Kerro, mitä profiilia, paksuutta tai materiaalia tarvitset ja suunnilleen minkä mittainen pala riittää. Tarkistamme varaston tilanteen ja vastaamme nopeasti.
Toimitamme tuotteet omalla kuljetuskalustollamme suoraan työmaalle pääkaupunkiseudulla, tai voit noutaa tavaran itse Malmilta. Pienissä ostomäärissä nouto on usein kätevin vaihtoehto, ja se onnistuu sujuvasti sovitulla aikataululla.
Ota yhteyttä puhelimitse tai sähköpostitse. Vastaamme suoraan ilman turhia välivaiheita, ja jos sopivaa pätkää ei juuri nyt löydy, kerromme sen heti. Teräsjaakolla asiointi on suoraviivaista, niin kuin sen kuuluukin olla.

English
Svenska
Eesti